Pazar, Mart 30, 2008

Bahar Yorgunluğu Nedir? Nasıl Korunulur?

Anadolu Sağlık Merkezi’nden Dahiliye Uzmanı Prof.Dr. Birsel Kavaklı, bahar yorgunluğu ile ilgili soruları yanıtladı.

Bahar yorgunluğu nedir? Belirtileri nelerdir?
Bahar yorgunluğu, hemen herkesin mevsim dönüşlerinde hissedebildiği bir takım ruhsal ve bedensel belirtilere verilen genel isim olarak ele alınıyor. Havaların ısınmasıyla birlikte birçoğumuz için yataktan kalkmak çok daha zor bir hal alırken gündelik işleri yaparken daha isteksiz olabiliyoruz. Bu durumu genellikle değişen hava koşullarına bağlasak da, uzun süren yorgunlukların ciddiye alınması, altta yatan başka bir sorunun da geçiştirilmesini engellemiş oluyor. Bazı dönemlerde yeterli besin alınmaması, vitamin ve minerallerin eksik kalması, tiroit bezinin çalışma düzensizlikleri, tansiyon - kalp - enfeksiyon hastalıkları, sigaranın fazla kullanılması yorgunluk belirtilerini artıran unsurlar olarak sıralanıyor.

Bahar aylarında yorgunluk neden artıyor?
Bahar aylarında havadaki elektrik yükü artıyor. Pozitif ve negatif yüklü iyonların artması da insan biyoritminde olumlu ya da olumsuz etkiler yaratıyor. Pozitif iyonlar insanı daha zinde hissettirirken, negatif iyonların artması insanın kendini daha halsiz hissetmesine ve yorgunluk belirtilerinin ortaya çıkmasında etkili oluyor. Ayrıca bahar aylarında, aslında vücudumuz daha aktif olmamızı sağlayacak hormonlar salgılanmasına karşın eğer ortada vitamin eksikliği, beslenme bozukluğu varsa, vücut buna aynı uyumu gösteremiyor ve yorgunluk hissi artıyor. Ayrıca bu aylarda neşeli ve enerjik olunmasının da temel nedenlerinden biri yine hormonlar. Bazı hormonlar karanlık ortamlarda daha fazla salgılanırken, bazı hormonlar ise insan metabolizması gereği güneş ışığı gördüğünde daha fazla salgılanıyor. Yazın güneşin fazla görüldüğü dönemlerde ise depresyondan çıkışı kolaylaştıracak, daha neşeli hale getirecek hormonlar salgılanıyor. Ancak kişinin ruhsal yapısı da bu durumdan ne kadar etkileneceğinde belirleyici oluyor. Örneğin eğer kişi depresif bir yapıya sahipse herkesin neşelendiği bir ortamda kendini daha depresif hissedebiliyor.

Yorgunluktan korunmak için neler yapılabilir?
Yorgunluğu gidermek için vitamin ve besin destek ürünlerinin alımı büyük önem taşıyor. Mümkün olduğu kadar sadece bahar aylarında değil, kış aylarında da eksik olan vitaminlerin alınması bahar yorgunluğunu fazla hissetmeden o dönemin geçirilmesini sağlar. Özellikle B ve C vitaminleri, potasyum ve çinko içeren besinler önemlidir. Yeterli düzeyde karbonhidrat alımı yorgunluktan korunmada önemlidir. Vücut enerjisinin yüzde 50-60’ı karbonhidratlardan sağlanmaktadır. Rafine edilmemiş karbonhidratların tüketimine ağırlık vermeliyiz. Bunlar taze meyve ve sebzelerde, tam buğday ekmeği ve tahıllarda bulunan karbonhidratlardır. Protein, dokularımızın temel taşı olduğundan diyetimizde yeterli düzeyde proteine yer verilmeli.Mevsim meyve ve sebzeleri de daha az kimyasal maddeye maruz kaldığı için daha sağlıklıdırlar. Bu nedenle sebze ve meyvelerin mevsiminde tüketilmesi önem taşıyor.

Enerjimizi doğru kullanmanın da yorgunluk giderilmesinde faydası var mıdır?
Yorgunlukla baş edebilmek için öncelikle enerjinin doğru kullanılmasının öğrenilmesi gereklidir. Çalışma ve dinlenme periyotlarımızı ayarlamalıyız. Kısa ve sık dinlenme aralıkları yorgunluğun ortaya çıkmasını önleyebilir. Çalışırken vücut mekaniklerini doğru kullanarak kas ağrılarını engelleyebiliriz. Çalışma ortamının iyi havalandığından emin olmalıyız. Çok sıcak veya çok soğuk ortamlar vücudumuzda ekstra bir stres yaratır.

Vücudun susuz kalması yorgunluğu artırır mı?
Vücudun çok hafif düzeyde susuz kalmasının dahi metabolizmayı yavaşlattığını hatırlatılırken, günde en az 8-10 bardak su içilmesi ve kahve ile çayın mümkün olduğunca az tüketilmesi gerekiyor.

Düzenli egzersiz olarak neler yapılabilir?
Düzenli egzersiz ile metabolizma hızlanır ve dinlenmiş duruma göre daha fazla enerji oluşumu sağlanır. Kalp damar sisteminin ve solunumun düzenlenmesini, dokulara yeterli düzeyle oksijen taşınımını sağlar. Özellikle aerobik tipte olan yürüyüş, koşu, bisiklet, yüzme, dans gibi egzersizler tercih edilmelidir

Sürekli yorgunluk hissi ne gibi hastalıkların belirtisi olabilir?
Yorgunluk, vücudumuzun fiziksel çalışmaya, psikolojik strese, uykusuzluğa verdiği fizyolojik bir cevap olarak tanımlanıyor. Yorgunluk fizyolojik bir cevap olabildiği gibi bazı hastalıkların ön belirtisi olarak da ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle yorgunluk uzun sürdüğünde mutlaka altta yatan nedenlerin araştırılması gerekiyor. Kansızlık, enfeksiyonlar, bağışıklık sistemi hastalıkları, tümörler, yeme bozuklukları, tiroit hastalıkları, kronik yorgunluk sendromu, fibromiyalji, uyku bozuklukları, stres, depresyon gibi sebepler yorgunluk için araştırılması gereken sorunlar arasında geliyor.

Ne zaman doktora başvurmak gerekir?
Yorgunluk uzuyor ve kişinin gündelik işlevlerini bozuyorsa, ya da okul veya işyerindeki performansını engelliyorsa artık onu bahar yorgunluğu diye geçiştirmemek gerekiyor. Elbette bu durumun ortaya çıkmasında mevsimlerin, ışığın, ısının rolü var. Ama bahar yorgunluğu diye geçiştirildiği takdirde tedavisi gecikebilecek bazı psikiyatrik durumlar da var. Sadece psikiyatrik değil, hem bedensel hem ruhsal belirtilerle giden başka durumları da unutmamak gerekli. Uzun süren yorgunluklarda, en başta depresyon, daha sonra, kaygı bozuklukları, demans, eşzamanlı alkol ve/veya madde kullanımı, birincil uyku bozuklukları, yeme bozuklukları, hatta şizofreninin bile tanılar arasında düşünülüp dışlanması gerekiyor. Bir de, toplumda daha az bilinen, esas olarak fonksiyonel bedensel belirtilerle giden, eskiden “nevrasteni” tanısı altında ele alınan bazı rahatsızlıklar var. Bunların başında da fibromiyalji ve kronik yorgunluk sendromu geliyor.

Alıntıdır;http://www.realage.com.tr/tr/realagehaberdetay.asp?hid=26244

18 yorum:

fatostuncay.blogcu.com dedi ki...

ya bu kadar olur.. evın bı halını gorsen kacarsın:)))))))))
kahvaltı yapmısız mutfakta bulasıklar, yataklar daha toplanmamıs bende bılgısayarın basında.. yok yok valla herzaman boyle degılım.. bahar yorgunlugu kesınlıkle.. bundan daha guzel bı yazı ekleyemezsın:))) realage'e arada bende bakıyordum.. tam denk geldı yanı.. herkeste aynı sıkayet cunku.. kayınvalıdeme her gıttıgımde cok yorgunum cok yorgunum der.. sonuc olarak hep havadan derız.. ama yaz kıs:)))))))))))))) sonra havadan dıyınce ıkımızı de gulme bulur.. cunku havalara suc atmaktan baska bırsey yapmıyoruz..
neyse yazdım da yazdım. cenem acıldı.. kalkıp etrafı toplayım barıı:))))
optum balım..
yarın sabah gel pogaca yayınlarım buyuk ıhtımalle.. cayı da demlerım.. daha ne olsun:))

fatostuncay.blogcu.com

Feyza Fidan dedi ki...

Ayyy beni anlatmış bu yazı şu annnn :(((((
Nuraycım şu an elimi kolumu kıpırdatacak halim yok ama ev pazar yeri gibi, akşama 1 kaşık yemeğimiz de yok yetmezmiş gibiiiiii :(((

Öpüyorum seni...

Adsız dedi ki...

bahar yorgunluğu fena çarpmış bacımı anlaşılan.bilgiler içinçok saol.kendine iyi bak.bugün piknik yokmu.bizim burası oldukça kapalı.

fatoş ile esoş dedi ki...

ben esoş ilk yorum benden bereketi allahtan.valla nuray abla bende ne zamandır nett başına geçmedim yazılılar felan aslından bu hafta daha dolu ama zor yazılılar geçti nerdeyse.blogunun rengini değiştirmişsin(badana yapmışsınn:))
bizde fatoşla bi bahar temizliği yapsak ii olur blogumuza :)bendede bahar yorgunluğumu ne var.limon ağacı dizisini izledin mi nuray abla ?

guldencehobi dedi ki...

CANIMMM MERHABA;
DISINLE UGRASTIGINI YAZMISSIN BIR KAC GÜNDÜR,GECMIS OLSUN TATLIM.
DIS AGRISI BERBAT BISEYDIR,iNSALLAH SORUN NEYSE BIR AN ÖNCE IGILESIRSINDE KURTULURSUN DIS SORUNUNDAN.

CANIMMM:::GÜZEL YORUMUN ICIN COK TESEKKÜR EDERIM,MALESEF BÖYLE OLAYLAR INSANIN MORALINI BOZUYOR GERCEKTEN.
EMEGE SAYGISIZLIK BENCE EMEK DÜSMANLIGI,EMEK VERMEDEN KOPYALA IZINSIZ,KAYNAKSIZ YAYINLA.OHHH....NE ALALA....!!
BU OLACAK SEYMIDIR,BIZLERIN HRCADIGI EMEKLER HEP GÜZELI PAYLASALIM HERKES YARARLANSIN BUNDAN AMACINI TASIYOR.SEN GEL BENIM EMEGIMLE ORTALARDA DOLAS,KAYNAGINI BELIRTMEDEN HAZIRA KON BIZDE SUSALIM!!!
VARMI BÖYLE BISEY???
TABIKI HAKLAR ARANMACAKTIR,HEMDE SONUNA KADAR CANIM.
IYI PAZARLAR CANIM:)

Fulya dedi ki...

Gerçekten bahar yorgunlukları başladı.Benim ilacımı ben biliyorum.Nuray'ımın evine gidip şöyle güzel çorbasından içip muhabbet etmek:)))Gerisi boş

makhina dedi ki...

selam ablam bahar yorgunluğu kış yorgunluğu falan derken ömrümüz yorgunluklarla geçiyor bu yazıyı okudum bu siteye üyeyim mailleri gelir sürekli paylaşımın için teşekkürler hayırlı pazarlar

dantelistan dedi ki...

merhaba canım ne iyi bana göre tam zamanında paylaşmışsın aydınlatıcı bilgileri dün halimi bir görsen başım yastıktan hiç kalkmasa bırak iş yapmayı parmağımı oynatmak gelmiyordu içimden
canımcım eşinin uğradığı türden satış mağazaları yol üstlerinde çok fazla aşağı yukarı her tekstil firması açıyor artık buyrun gelin misafirimiz olursunuz bol bol gezdiririm sizi
çiceklerin büyük halini kopyalardım demişsin resim çok fazla idi yer kaplamasın diye küçültmüştüm senin için birkaç resim büyük olarak html kodu aldım buraya bırakıyorum istediğin şekilde değerlendirirsin iyi günler canım

dantelistan dedi ki...

http://img525.imageshack.us/img525/3649/icek3rh1.jpg
http://img525.imageshack.us/img525/6786/icek4tn7.jpg
http://img150.imageshack.us/img150/2645/icek6ew3.jpg
http://img150.imageshack.us/img150/6132/icek7ya4.jpg
http://img150.imageshack.us/img150/5712/icek5en4.jpg

kodları unutmuşum canım tekrar geldim inşallah düşündüğüm gibi olur sorun çıkmaz

defneylebirlikte dedi ki...

konu süpeeer.ben de de aynı durumlar.ah ahh.baharı çok severim ama şu verdiği yorgunluklar olmasa.öptüm canımm.

sevgipinari01 dedi ki...

Paylaşımın için teşekkürler arkadaşım,faydalı bir yazıydı,bazı bilmediklerimi de öğrendim böylece.Şu az su içme problemime bir çözüm bulmam gerek:).Bazen aklıma gelir ki hiç su içmemişim gün boyunca.Oysa çay,kahve vb. de çok fazla tüketmiyorum.Sağlıklı,mutlu,huzurlu,bereketli,güzel bir hafta geçirmeniz dileğiyle Allah'a emanet olun.Sevgiler...

dantel81 dedi ki...

saol canım herkesde görülen şeyler bu yorgunluklar herkes bir şekilde ağrılarından ve yorgunluklarındean şikayetçi :)) saol bize verdiğin bilgiler için, öptüm ,görüşmek üzere

http://sibelgollu.blogcu.com/ dedi ki...

urfa ceylanın geldi canım benimm bu gün çok yoğunum nurayım.p.tesi iş çok bim açılışı var annem gidelim diyo ordan başka yere gidecez hızlı bir gün olcek dün eyyup nebideydik fotoları çektim vercem.öp hadi bide sobeye yazam

fatoş ile esoş dedi ki...

nuray abla ben esoş.şu yaz bi gelse yazı ödev telaşı olmadan blogumuzun keyfini çıkartabilsek fatoşla.hadi sana iyi haftalar diliyorum.

angel dedi ki...

selam arkadaşım,alerjı yazın çok gzuel ve bılgılendısıcılı.bendede alerjı var 12 ay boyunca çekıyorum.eksık bırkamıyor benı.alerjık rınıt.savaşıyorum devamlı....
domates çeorban çok lezız gozukuyor.elelrıne sağlık..

guldencehobi dedi ki...

CANIMMM BILGILER ANSIKLOBEDI GIBI ALINIP SAKLANACAK TÜRDEN,PAYLASIMIN ICIN COK TESEKKÜR EDERIM,SEVLERIMLE BIRLIKTE GÜZEL YORUMUN ICINDE TESEKKÜR EDIYORUM:)
IYI HAFTALAR TATLIM:)))

tees dedi ki...

hayırlı olsun.bu blogun çok güzel olmuş bende blogspota taşıyorum ama kategorileri falan çok güzel ayarlamışsın benim hiç bilgim yok çok beyendim ayrıca paylaşımların için teşekkürler....hayırlı akşamlar

fatoş ile esoş dedi ki...

ben esoş nuray abla ben elveda rumeliyi izliyorum önceden iki aileyide izliyodum ama sonra birkaç bölüm izleyemedim bi daha da izleyemez oldum ama elveda rumelide güsel.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...