Salı, Mart 18, 2008

Mevlid Kandili

Kutlu Doğum ve Mevlid Kandili
Hayatın gayesi, yaratılışın mânâsı silinmiş, yok olmuştu. Herşey mânâsız başıboşluk ve hüzün örtülerine bürünmüştü.Ruhlar birşey bekliyor, bir nurun zulmet perdesini yırtmasını içten içe hissediyordu.O vahşet devrinde kâinat ufkundan bir güneş doğdu. Bu güneş âhirzaman Peygamberi Hz. Muhammmed Aleyhissalâtü Vesselam idi. Tarihin seyrini, hayatın akışını değiştiren bu eşsiz olay, dünyayı yerinden sarsan değişimlerin en büyüğü idi.İşte insanlığın akıl ve kalbinde düğümlenen "Necisin, nereden geliyorsun, nereye gidiyorsun?" sorularını, düğümlerini çözüp kâinatın Sahibini ilân ve ispat edecek bir zatın teşrifi sadece insanların ruh ve kalbinde değil, diğer varlıklarda, hattâ cansız eşyada bile yansımasını bulacaktı.Doğudan batıya bütün âlemin nurlara büründüğü, İlâhi değişimin tecelli ettiği o gece neler oldu neler?Yahudi ileri gelenleri ve âlimleri kitaplarında daha önce rastladıkları işaret ve müjdelerin açığa çıktığını gördüler. Kimsenin haberi olmadan en önce onlar bu müjdeyi verdiler.O gece Yahudi âlimleri semâya bakıp "Bu yıldızın doğduğu gece Ahmed doğmuştur" dediler.

(1)Bîr Yahudi İleri geleni Mekke'de Peygamberimizin doğduğu gece, içlerinde Hişam ve Velid bin Muğire, Utbe bin Rabia gibi Kureyş ileri gelenlerinin bulunduğu bir toplantıda, - "Bu gece sizlerden birinin çocuğu oldu mu?" diye sordu.- "Bilmiyoruz" diye cevap verdiler.Yahudi, "Vallahi sizin bu ihmalinizden iğreniyorum!"Bakın, ey Kureyş topluluğu, size ne söylüyorum, iyi dinleyin. Bu gece, bu ümmetin en son peygamberi Ahmed doğdu. Eğer yanlışım varsa, Filistin'in kudsiyetini inkâr etmiş olayım. Evet, onun iki küreği arasında kırmızımtırak, üzerinde tüyler bulunan bir ben var" dedi.Toplantıda bulunanlar Yahudinin sözünden hayrete düştüler ve dağıldılar. Her birisi evlerine döndüğünde bu durumu ev halkına anlattılar. "Bu gece Abdülmuttalib'in oğlu Abdullah'ın bir oğlu doğdu. Adını Muhammed koydular." haberini aldılar.Ertesi gün Yahudiye vardılar:"Bahsettiğin çocuğun bizim aramızda dünyaya geldiğini duydun mu?" dediler.Yahudi "Onun doğumu benim size haber verdiğimden önce midir, sonra mıdır?" dedi.Onlar, "Öncedir ve ismi Ahmed'dir" dediler. Yahudi, "Beni ona götürün" dedi.Yahudi ile beraber kalkıp Hz. Âmine'nin evine gittiler, içeri girdiler.Pegamberimizi Yahudinin yanına çıkardılar. Yahudi Peygamberimizin sırtındaki beni görünce, üzerine baygınlık geldi, fenalaştı. Kendine gelip ayıldığı sırada,"Ne oldu sana, yazıklar olsun" dediler.Yahudi, "Artık İsrailoğullarndan peygamberlik gitti. Ellerinden kitap da gitti. Artık Yahudi âlimlerinin kıymet ve itibarları da kalmadı. Araplar peygamberleriyle kurtuluşa ereceklerdir."Ey Kureyş topluluğu, ferahladınız mı? Vallahi size, doğudan batıya kadar ulaşacak bir güç, kuvvet ve bir üstünlük verilecektir" dedi.
(2)Kâinatın Efendisini dünyaya getiren bahtiyar annenin henüz dünyaya gelmeden görüp gördükleri çok manalıydı..Peygamber Efendimize hamileyken rüyasında, "Sen, insanların en hayırlısına ve bu ümmetin efendisine hamile oldun. Onu dünyaya getirdiğin zaman 'Her hasetçinin şerrinden koruması için bir ve tek olana sığınırım' de, sonra ona Ahmed yahut Muhammed ismini ver.

"Yine kendisinden çıkan bir nurun aydınlığında bütün doğuyu ve batiyi, Şam ve Busra saray ve çarşılarını, hattâ Busra'daki develerin uzanan boyunlarını gördüğünü Abdülmüttalib'e anlatmıştı.
(3)Aynı gece Hz. Âmine'nin yanında bulunan Osman ibn Âs'ın annesinin gördükleri de şöyle:"O gece evin içi nurla doldu, yıldızların sanki üzerimize dökülecekmiş gibi sarktıklarını gördük."Evet bu ulvî anı dile getiren Mevlid'in yazarı Süleyman Çelebi bütün bu hakikatleri şu beytiyle şiirleştirmiştir:"Hem Muhammed gelmesi oldu yakinÇok alâmetler belürdi gelmedin"

Rabiülevvel ayının 12. Pazartesi gecesi, yapılan hesaplamalara göre, Miladi takvime göre 20 Nisan'a denk gelen gece idi.
(4)Dünyayı şereflendiren iki Cihan Serverinin üzerini o günün bir âdeti olarak bir çanakla kapattılar.Araplara göre o zaman, gece doğan çocuğun üzerine bir çanak koymak ve gündüz olmadan ona bakmamak âdetti. Fakat bir de baktılar ki. Peygamber Efendimizin üzerine konulan çanak yarılarak ikiye ayrılmış, Efendimiz gözlerini gökyüzüne dikmiş, başparmağını emiyordu.

(5)Evet, bu işaret her türlü küfrün, zulmün, şirkin ve her türlü bâtıl inanç ve âdetlerin parçalanıp yok olması, imanın, nurun ve hidâyetin kâinatı aydınlatması için gönderilmiş bir Peygamber idi.Aynı gece Kabe'de tapılmakta olan cansız putların çoğunun başaşağı devrildiği görüldü.Aynı gece Kisra sarayının beşik gibi sallanıp on dört balkonunun parçalanıp yerlere düştüğü öğrenildi.Sava'da mukaddes tanınan gölün suyunun çekilip gittiği görüldü.Bin senedir yakılan ve söndürülmeyen mecusi ateşinin sönüverdiği müşahede edildi.Bütün bunlar işaret ve alamettir ki, yeni dünyaya gelen zat ateşe tapmayı, puta tapmayı kaldırıp, Fars saltanatını parçalayarak Allah'ın izni olmadan kutsal tanınan şeylerin kutsallığını ortadan kaldıracaktır.
(6)İşte bu geceye Veladet-i Nebi gecesi diyor ve onun bütün kalbimizle, ruhumuzla her sene yeniden yâd edip kutluyoruz. Bütün kâinatla bu geceyi karşılayarak onun âleme teşrifine kıyam ediyoruz.Getirdiği ebedi nura, açtığı saadet caddesine ve sünnet-i seniyyesine yeniden sımsıkı sarılmak ve Mevlid Kandilini vesile ederek ona yeniden biatimizi, bağlılığımızı tazelemek ne yüce bir şeref ve ne büyük bir saadettir.
Yüce Rabbim bizleri sevgili Resulünün şefaatine nail eylesin.


kaynak;http://www.islamiyet.gen.tr

38 yorum:

http://hunerlieller.net dedi ki...

GUN VARDIR, BIN YILDAN UZUN GELIR BIZE. BIR YIL VARDIR BIR GUNDEN KISA GELIR BIZE. BIRE BIN YAZILAN BU GECEDE DUA EDELIM RABBIMIZ'E
HAYIRLI KANDİLLER....

pastamaxi dedi ki...

kandilin mübarek olsun ,rabbim gönlüne göre versin.

sevgilerimle

gönül

fatostuncay.blogcu.com dedi ki...

Avuçların açıldığı, gözlerin yaşardığı, ilahi esintilerin kalpleri okşadığı anın bir asra bedel olduğu bu gece dualarda birleşmek dileğiyle kandilini kutlarım.

opuyorum canımmm..
benim için de dua et bu gece..
duamda olacaksın..:)
Allaha emanet..

fatostuncay.blogcu.com

fatostuncay.blogcu.com dedi ki...

Avuçların açıldığı, gözlerin yaşardığı, ilahi esintilerin kalpleri okşadığı anın bir asra bedel olduğu bu gece dualarda birleşmek dileğiyle kandilini kutlarım.

opuyorum canımmm..
benim için de dua et bu gece..
duamda olacaksın..:)
Allaha emanet..

fatostuncay.blogcu.com

nurdan dedi ki...

Gül bahçesine girenler gül olmasalar da gül kokarlar. Kainatin en güzel gülünün kokusunun üzerinizde olmasi temennisiyle... Iyi Kandiller..

melisa dedi ki...

canım 30mart değilmiydi mevlid kandili

melisa dedi ki...

canımya farklı kaynaklarda farklı günler olarak belirtilmiş
kndilin mubarek olsun sevgilerimle

http://sibelgollu.blogcu.com/ dedi ki...

Bugün ellerini semaya gönlünü Mevla'ya aç, bugün günahlardan olabildigince kaç, bugün en gizli incilerini onun için saç. Çünkü bugün kandil, kandilin mübarek olsun.

defneylebirlikte dedi ki...

hayırlı cumalar canım.mevlüt kandilini de kutlarım.sevgiler..kendine iyi bak..

sevgipinari01 dedi ki...

EFENDİMİZ'İN ( s.a.v) gül peygamberimizin ,alemlere rahmet peygamberimizin doğumu olan MEVLİD KANDİLİ tüm İslam alemine kutlu olsun.
ALLAH'IM SANA HAMD SONSUZ OLSUN Kİ; BİZLERİ BÖYLE BİR PEYGAMBERE ÜMMET OLARAK YARATTIN
ALLAH'IM SANA SONSUZ HAMD OLSUN Kİ ;BİZLERİ MÜSLÜMAN OLARAK YARATTIN
ALLAH'IM SANA SONSUZ HAMD OLSUN Kİ; KAİNATIN YÜZÜ SUYU HÜRMETİNE YARATTIĞIN ,SENİN EN SEVGİLİN HABİBİNİN DOĞUMUNU KUTLUYORUZ.RABBİM; EFENDİMİZ HÜRMETİNE BİZLERİ BAĞIŞLA ; BİZLERİ MÜSLÜMAN OLARAK YAŞAT VE MÜSLÜMAN OLARAK ÖLDÜR;BİZLERE EFENDİMİZE LAYIK ÜMMET OLMAYI NASİB ET.. (AMİN!)

Fulya dedi ki...

Arkadaşım kandilin mübarek olsun.

dantel81 dedi ki...

kandilin mubarek olsun arkadaşım Allah bu günlere bu aylara sağlık ve sıhhat içinde kavuşmayı nasip etsin.amin.

Adsız dedi ki...

canım arkadaşım kandil gecen mubarek olsun allah dualarını kabul etsin dualarında beni de unutmazsan çok sevinirim.sevgilerimle

mucizembenibul dedi ki...

canım senin de kandilin mübarek olsun

tüm muradların kabul olsun İnşallah

Mutluluk Defteri / Tuğba dedi ki...

Nuray ablacım merhaba..
uzun süredir iş yoğunluğumdan dolayı uğrayamadım.. sende boş durmamışsın maşallah... her biri birbirinden güzel.. benimde denemeyi çok istediğim mantıyı yapmışsın.. harika olmuş. ellerine sağlık.. hele o tavuk şişleri görünce bayıldım doğrusu :)) süpersin yine... öpüyorum hem yanaklarından hem ellerinden... :))

Edebiyatta ismi gül, şiirde yağmur, kendi toplumunda emin, incilde Ahmet, Kur’an-ı Kerim de Muhammed olan Peygamberimize layık ümmet olmak dileğiyle kandilin mübarek olsun canım.

http://mutlulukdefteri.blogcu.com

makhina dedi ki...

canım arkadaşım duygularını çok güzel ifade etmişsin senin yazılarını begenerek okurum biliyorsun.gönlüne sağlık.Allah'in rahmeti, bereketi sizinle olsun, gönül günesiniz hiç solmasin, yüzünüz aydin olsun, kabriniz nur dolsun, makaminiz Firdevs, dualariniz kabul olsun. Kandiliniz kutlu olsun..

yesildomates dedi ki...

canım arkadaşım kandilin mübarek olsun....en güzel şekilde geçirmeyi nasip etsin rabbim...
paylaşımın için çok teşk.

çok duygulandım..dualarımızın kabul olması dileğiyle...

Adsız dedi ki...

MEVLİD KANDİLİMİZ MÜBAREK OLSUN RABBİM HAYIRLARA VESİLE KILSIN İNŞAALLAH...

mlale

http://mlale.blogcu.com

GonuLunceLezzetLer dedi ki...

Allah'ın adıyla başladığınız her işinizde başarılar dilerim. Kandiliniz mübarek olsun.

Adsız dedi ki...

canım arkadaşım güzel duaların içiç çok sevindim allah inşaallah kabul eder.

esoş dedi ki...

Konsun yine pervazlara güvercinler, hu hulara karışsın aminler,mübarek akşamdır, gelin ey Fatihalar, Yasinler.... İyi Kandiller1 bende seni öpüyorum ablacığım muck muck

Adsız dedi ki...

Allah'ın rahmeti, bereketi sizinle olsun, gönül güneşiniz hiç solmasın, yüzünüz aydın olsun, kabriniz nur dolsun, makamınız Firdevs, dualarınız kabul olsun. Kandiliniz kutlu olsun..

cok öpt canimcim..

www.yenitadlar.blogcu.com

Adsız dedi ki...

Geçmişin bugünle, ışığın gölgeyle umudun gerçekle, ışığın gölgeyle, üzüntünün neşeyle, öfkenin sevgiyle barıştığı nice kandillere.

yermisinyemezmisin

serinmavi dedi ki...

Hayırlı kandiller canım...

serinmavi dedi ki...

Hayırlı kandiller canım...

Feyza Fidan dedi ki...

Canım arkadaşım, kandilin mübarek olsun...Allah'ım hepimizin dualarını ve ibadetlerini kabul etsin inşallah,
Öpüyorum...

serap uzun dedi ki...

Gözlerin masumiyeti aradigi
Kalplerin dostlara acildigi
Ellerine duaya kalktigi günde
tüm dualarin kabul olmasi dilegiyle
Kandilin mübarek olsun.

Hayirli kandiller,duana beni de kat.:)
selam ve dua ile...

guldencehobi dedi ki...

GUN VARDIR, BIN YILDAN UZUN GELIR BIZE. BIR YIL VARDIR BIR GUNDEN KISA GELIR BIZE. BIRE BIN YAZILAN BU GECEDE DUA EDELIM RABBIMIZ'E
HAYIRLI KANDİLLER....

GECEN MÜBAREK OLSUN CANIM

disal dedi ki...

yazı o kadar güzelki....
paylaşımın için Allah senden razı olsun....

kandilin mübarek olsun.....

angel dedi ki...

Gul bahcesine girenler gul olmasalar da gul kokarlar. Kainatin en guzel gulunun kokusunun uzerinizde olmasi temennisiyle... Iyi Kandiller..

NİLÜFERHOBİ dedi ki...

kandilin m�barek dualar�n kabul olsun arkada��m

defneylebirlikte dedi ki...

BIR KANDIL GULU SAVUR SEVDIKLERINE, SIZE ONLARDAN GULUCUKLER GETIRSIN OYLE ICTEN OYLE SAMIMI OL KI GOZ YASLARINI BILE TEBESSUME CEVIRSIN. KANDILIN MUBAREK OLSUN CANIM..

kizilciksurubu dedi ki...

Kandilin mübarek olsun canim benim.

dantelistan dedi ki...

teşekkürler canım seninde mevlüt kandilin kutlu olsun senin ve sevdiklerinin bütün dileklerin kabul olsun iyi akşamlar

simayhobievi dedi ki...

ayyy canım benim yaa ne kadar güzel sözler onlar öyle arkadaşım fazlasıyla ziyade ediyorsunuz beni çok öpüyorum hayırlı kandiller diyorum nuraycım ancak gelip oturabildim pc başına bir iki mesaj atım çıkıcam yarın akşam görüşmek üzere bütün dualarınızın kabul olması dileğiyle bizleride unutmayın o güzel dualarınızda emiii

dünden bugüne dedi ki...

Bu günlerin feyzi üzerinize, rahmeti geçmisinize, bereketi evinize, nuru ahiretimize, sicakligi yuvamiza dolsun. Kandiliniz mübarek olsun..

Baharcicegi dedi ki...

Ellerin semaya, dillerin duaya, gönüllerin mevlaya yöneldigi bu mübarek geceni kutlar, hayirlara vesile olmasini dilerim.
Sevgilerimle

Adsız dedi ki...

canim dun cok telasliydim, yola cikacagim yarin erkenden, kime ugradim, kime ugramadim sasirdim, hakkini helal et, azicik gecikmeli de olsa kandilini kutluyorum, hayirlara vesile olmasini temenni ediyorum, simdiden hayirli cumalar diliyorum, selam ve dua ile...

baharhabercisiyim.blogcu.com

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...