Çarşamba, Ocak 07, 2009

Aşure günü

7 OCAK 2009 ÇARŞAMBA: 10 Muharrem Aşurâ Günüdür"
ALLAH'u Teâlâ (Celle Celalühu); Aşure gününü oruçlu geçirene 1000 Hac 1000 Umre ve 1000 Şehid sevabı yazar ve kendisine doğu ile batı arasındakilerin ecri verir. Bu kişi Hz. İsmail'in (A.S.) çocuklarından 1000 köle azad etmiş gibi olur. Kendisi adına Cennet'te 70.000 köşk kaydedilir.Ve ALLAH C.C. ONUN CANINI CEHENNEME HARAM KILAR.
Rivayete göre "Aşura gününü oruçlu geçirene 10.000 Melek sevabı verilir.
O gün İhlâs Sûresini 1000 kere okuyana ALLAH'u Teâlâ C.C. Rahmet nazarı ile bakar ve o kişi Sıddıklardan yazılır"
Her kim aşure gecesini (ibadetle) ihya ederse ALLAH C.C. onu dilediği kadar ihya edecek.
Hadis-i Şerif"Her kim aşure gecesini ibadetle geçirir ve ertesi günüde (yani aşure gününü) oruçla geçirirse o kişi ölürken nasıl öldüğünü bilmeden ölecektir."
Hadis-i ŞerifHer kim Aşure gecesi ve gününde bir alimin sohbetine giderse veya ALLAH'ı C.C. zikreden bir cemaatin arasında 1 saat oturursa ALLAH'u Teâlâ'nın onu Cennete sokması ALLAH C.C. üzerine hak olur.
Aşure günü gusleden ALLAH C.C. indinde günahlarından anasının onu doğurduğu gündeki gibi temiz olur.
Aşure günü iki kere gusledenin ebedi gözü ağrımaz göz ağrısı çekmez ve yine aşure günü gusledenin bir daha seneki güne kadar ölüm hastalığından başka hastalık çekmeyeceği rivayet ediliyor.
Muharrem ayındaki Aşura günü orucu geçen senenin küçük günahlarını örter.("Geçen seneye keffarettir."
Hadis Şerif / Müslim)Gerek Yahudilere benzememek gerekse orucu tam Âsura Gunune denk getirmemek icin Muharrem'in dokuzuncu onuncu ve on birinci gunlerinde oruc tutulmasi tavsiye edilmistir.Ve yine Abdullah b. Abbas (Radiyu Anh)'dan rivayete gore ;Peygamberimiz (Sallu Aleyhi ve Sellem): "Asure gunu oruc tutunuz ve o hususta Yahudilere muhalefet ediniz. (Binaenaleyh) asura'dan bir gun once veya bir gun sonra da oruc tutun" buyurmuslardir. (Ahmet bin Hanbel 1 / 241;Beyhaki Suabule Iman 3 / 365)
Aşure gününde 10 Müslüman'a selam veren bütün dünyadaki Müslümanlara selam vermiş gibi olur.
Aşure günü orucunda bir kişiye iftar ettiren bütün Müslümanları iftar ettirmiş gibi olur.
Aşure günü bir yetimin başını okşayana başındaki kıl sayısınca ALLAH C.C. ona Cennette derece ihsan eder.
Aşure gecesi ve Aşure günü zerre kadar sadaka verene Uhud dağı kadar sevap verilir.Ulema buyuruyor; Aşure günü çoluk çocuğuna evine bolluk yapan bir sene boyunca bolluk bereket görür.Aşure günü görüşmediği akrabalarıyla mutlaka görüşmeli onları arayıp sormalıdır.
Aşure günü ve her zaman ALLAH'u Teâlâ dille ve kalple devamlı zikredilmelidir. ALLAH'u Teâlâ'yı zikretmek en büyük ibadettir.
Rahman ve Rahim olan ALLAH'ın Adıyla " "ALLAH'I ANMAK ELBETTE EN BÜYÜK (İBADET) TİR." ANKEBUT/45 "
*AŞURE GÜNÜ GERÇEKLEŞMİŞ OLAN ÇOK ÖNEMLİ HADİSELER:
-İbrahim A.S. aşure günü doğdu nemrut'un ateşinden de aşure günü kurtarıldı.
-Musa A.S. firavunun elinden aşure günü kurtarıldı firavun aşure günü boğuldu.
-ALLAH'u Teâlâ C.C. İdris A.S. Peygamberi aşure günü 4. kat semaya kaldırdı.
-ALLAH'u Teâlâ C.C. Eyyüb A.S. hastalıklarına aşure günü şifa verildi
-ALLAH'u Teâlâ C.C. Adem A.S.'ın tevbesini aşure günü kabul etti.
-ALLAH'u Teâlâ C.C. Davud A.S.'ın tevbesini aşure günü kabul etti.
-ALLAH'u Teâlâ C.C. Mü'minlerin tevbelerini de aşure günü kabul edecek İNŞAALLAH.
-Nuh A.S.'ın gemisi aşure günü karaya oturdu. Yunus A.S. balığın karnından aşure günü çıkarıldı.
-ALLAH'u Teâlâ C.C. Yusuf A.S.'ı Yakub A.S.'a 40 sene sonra aşure günü kavuşturdu.
-Arş Kûrsi Kâlem Yerler ve Gökler Cebrail A.S. Mikail A.S. İsrafil A.S. Azrail A.S. Adem A.S. Havva anamız aşure günü yaratıldı. Ve kıyamet Aşure günü kopacak.
(Vahşi hayvanların bile aşure günü otlamadıkları rivayetleri vardır.)
AŞURA GECESİ VE GÜNÜNDE KILINACAK (ÇOK FAZİLETLİ) NAMAZLAR:
Peygamber Efendimiz SAV buyuruyor (Hz Aişe RA'den rivayet):
Aşure gecesi yada kılınamıyorsa günü her rekatta Fatiha Sûresinden sonra 3 İhlâs-ı Şerif okuyarak 100 rekat namaz kılınırsa (Gece kılınırsa 2 rekatta gündüz 4 rekatta bir selam verilecek) arkasından 70 SübhenALLAHi velhamdülİLLAHi vela ilahe illALLAHu VALLALU ekber vela havle vela kuvvete illa bİLLAHil Aliyyil Aziym 70 EstağfirULLAH 70 Salavat-ı Şerife okursa;Bu kişi öldüğü zaman ALLAH'u Teâlâ o kişinin kabrini misk-ü amber doldurur ve kabre konan herkesin saçı başı kaşı kirpiği her tarafı kılları dağılır bu namazı kılanın kabrinde saçları tüyleri dağılmaz. Mahşere çıktığında yüzü ayın ondördü gibi parlar yeni gelinin kocasının evine gönderildiği gibi Cennete gönderilir.
Aşure günü şu 4 rekat namaz kılanın (ALLAH'u Teâlâ Hazretlerinin mahşer günü hasımlarını razı etmesi niyetiyle)
1.Rekatta; Fatiha'dan sonra 11 İhlâs-ı Şerif
2.Rekatta; Fatiha'dan sonra 3 Kâfirun 11 İhlâs-ı Şerif
3.Rekatta; Fatiha'dan sonra 1 Tekâsur 11 İhlâs-ı Şerif
4.Rekatta; Fatiha'dan sonra 3 Ayet-el Kûrsi 25 İhlâs-ı Şerif
Bu namazı kılan kabir şiddetlerinden korunacak ALLAH'u Teâlâ C.C. mahşer günü hasımlarını rıza edecek İNŞAALLAH. Aşure gecesi teheccüd namazı ve mümkünse tesbih namazı kılınmalıdır. Ayrıca kılabilen aşure gecesi teheccüd vaktinde ve aşure günü öğle ile ikindi arası her rekatta Sure-i Fatiha'dan sonra 50 İhlâs-ı Şerif okuyarak 4 rekat namaz kılınmalı. Yine aşure günü kuşluk vakti aynı namaz 2 rekat olarak kılınmalı. Namazdan sonra 70 İstiğfar 70 Salavat-ı Şerife 70 La havle vela Kuvvete illa BİLLAHil Aliyyil Aziym söylenmeli.Aşura günü şu dua 10 defa yapılmalı: "SübhenALLAHi mil'el-mizân.Ve müntehe'l-îlmi ve mebleğa'r-rıza ve zinete'l-Arş"Şimdiden tutacağınız oruçların yapacağınız bütün ibadetlerinizin kabul olması ve filistin için islam alemi için gönül dolusu dualarda buluşmak dileğiyle. Muharrem ayınız ve Aşure gününüz Mübarek olsun
......Alıntıdır.......

11 yorum:

lezzetservisi dedi ki...

canım seninde aşure günün mubarek olsun.bereket ve huzur eksik olmasın bidenem.allah filistinide selamete atsın bu günlerin hürmetine .öptüm canım bby

Betül KÖROĞLU dedi ki...

teşekkürler canım ne güzel yazmışsın. Yanlız tam olarak hangi gün oruç tutmamız gerekiyor yani bu gün oruçlumu olmak gerekiyordu ben tutmayı çok istiyordum aslında.. bilgi verirsen sevinirim.

sevgiler

derya dedi ki...

Canımmmm ne güzel bilgiler paylaşmışsın bende yapmayı çok istiyorum inşallah nasip olur kocaman öptüm...

Rana dedi ki...

canım yazı için öncelikle allah razı olsun tüm müminlerin dualarını kabul etsin rabbim ve bu dualardan filistinide nasiplendirsin amiiinn. nuraycım bikaçgündür tüm mahalle olarak telefon bağlantımız kesikti tabi doğal olarak nette yoktu şimdi girdim nette ama blogspot panalime giremiyorum niye acaba yaa yani sağ tarafta giriş yap varya oraya mausla geliyorum ama tıklamıyo ay sinir oldum başıma ağrı girdi yaa kendi panelime giremiyorum tıklamıyo burdaysan bi bakarmısın ya yada ben msn deyim görüşelim hadi öpüldün şimdiden teşekkür ederim

burcunokta dedi ki...

S.a kardeşim Aşure günün mübarek ve bereketli olsun . Muharrem ayı, ilahi bereket ve feyzin, Rabbani ihsan ve keremin coştugu ve bollaştıgı bir aydır. Rabbim bütün Dualarımızı kabul etsin.Amin sevgilerimle...

Damak Tadı dedi ki...

Muharrem ayının önemini ve aşure gününü bizlerle paylaşman büyük incelik..Gönülden kutlarım seni güzel akasyam..


Bu ayda yapılan ibadetlerin,pişirilen aşurelerin kabul olmasını diliyorum..Allah yolumuzuda şaşırtmasın..AMİN İNŞALLAH..!!İsrail'e de...neyse fikirlerim bende kalsın..


Öpüyorum yanaklarından AKASYAM...)

tatesal dedi ki...

Amin!!!! Allah cümle dualarımızı ve ibadetlerimizi kabul etsin.....
Oruç çok zor bir ibadet,nefse dayandığı için.Allah ecrini versin inşallah........

bulbulun yeri dedi ki...

Canım,
ne güzel yararlı bilgiler vermişsin. Bu kadar çok sevabı olduğunu bilmiyordum.
Eskiden aşure günün kutlu olsun denildiğini de bilmiyordum. Annem yapar en az 7 komşuya dağıtırdı.Her evde muhakkak yapılmalı derdi.Nuh peygamberin öyküsünden yola çıkılarak yapıldığını biliyorum o kadar. Günümüzde daha anlamlı kutlanıyor .
Sevgiyle kal.

ELBİSTANLI dedi ki...

S.A.Aşure gününüz mübarek olsun.Tüm islam alemine hayırlara vesile olması dileğiyle sağlıklı, bereketli hayırlı günler diliyorum ablacım.

Adsız dedi ki...

Selam Nuraycim ben sizleri ziyarete baya gec kaldim unutuldun zannetme sakin,vaktim olmadi uzun zamandir blogumada yeniden devam ediyorum bir degisikliklerde yaptim ,ziyaretime beklerim, cay iceriz karsilikli.Asurende pek leziz görünüyo allah kabul etsin eline saglik canim, saygilarimla.........

Adsız dedi ki...

>>8haziran67<<< az öncede yazdim nuraycim isimsiz kayit olmusum öptüm sevgilerimle..........hülya

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...